Mapping 3D zaskakuje. Osoby, które miały chociaż raz okazję na własnej skórze przeżyć wrażenia związane z trójwymiarową wizualizacją z pewnością potwierdzą te słowa.
Wybór takiej konwencji na dowolną okazję to strzał w 10 i powiew futurystycznej świeżości. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają na rzucanie zaprojektowanego wcześniej obrazu na dowolną powierzchnię – nawet na taflę wody!
Spis treści
Co to jest?
Zalety projekcji 3D
Co należy zaplanować przed wydarzeniem?
Co to jest mapping 3D?
Mapping 3D to nowoczesna projekcja audiowizualna przedstawiająca ruchomy lub stateczny obraz wyświetlany przez cały system specjalistycznych narzędzi.
Mapowanie projekcji 3D, znane również jako przestrzenna rzeczywistość rozszerzona, zamienia dowolny wspólny obiekt 3D w interaktywne, wysoce wizualne „ekrany”.
Pierwsze przykłady zastosowania tej techniki miały swój początek w latach 80. XX wieku w filmowej instalacji artystycznej.
Jednakże z uwagi na ówczesne ograniczenia techniczne, tło wyświetlania musiało być białe.
Gdzie może się okazać dobrym rozwiązaniem?
Współczesny mapping bardzo ewoluował i nie trzeba już rozpylać farby na wszystkie powierzchnie. Nowoczesne projekcje zaskakują i zapierają dech w piersiach.
To rozwiązanie idealne do dużych imprez, takich jak zawody sportowe, eventy w teatrze, pokazy mody, ekskluzywne otwarcia butików, salonów samochodowych i wiele innych.
Mapping 3D można wyświetlać na niemal każdym typie powierzchni, co ułatwia twórcom skupienie się na tym, co chcą projektować, zamiast zastanawiania się nad rodzajem powierzchni, na której będą rzutować. Dzięki tej elastyczności mapowanie w trójwymiarze może dostarczyć widzom wysokiej jakości, niezapomnianych doświadczeń. Taki pokaz wymaga ogromnego przygotowania i zaangażowania ze strony organizatorów, ale wrażenia nim wywołane zdecydowanie są tego warte. Za pomocą mapowania projekcji uczestnicy różnych wydarzeń mogą chodzić po zwykłym obiekcie, czując się jak w zupełnie innym środowisku wykreowanym za pomocą trójwymiarowej projekcji. Rzutowanie projekcji na nietradycyjną, ale płaską powierzchnię jest możliwe dzięki gotowym usługom, które oferują wyłącznie specjaliści. Jakie są korzyści ze skorzystania z takich usług?
Zalety 3D projection mapping
Jedną z głównych zalet 3D projection mappingu jest mobilność tego rozwiązania. Projekcja nie wymaga uprzednich przygotowań takich jak rozstawianie ekranów, banerów i innych rekwizytów.
Wszystko, czego potrzeba w tej formie projekcji, to obraz lub motyw zaprojektowany przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, projektor oraz szeroko pojęta przestrzeń.
Nawet pusty, nieumeblowany, stary magazyn można przekształcić w błyszczącą salę balową i to za dotknięciem jednego przycisku! Wszystko czego potrzeba to właściwie zaprojektowany motyw i dobrej jakości projektor.
Jeśli jednak do określonej projekcji potrzebne będzie tło, można użyć ramek napinających. Temodułowe systemy składają się z nadrukowanego ekranu, który jest rozciągnięty w poprzek rozmiaru ramki wyświetlacza. Można je przycinać zgodnie ze specyfikacją, niezależnie od tego, czy są duże, małe, proste, czy zakrzywione.To pełna dowolność i brak ograniczeń.
Postaw na kreatywność
Dzięki mappingowi 3D można eksperymentować z wieloma różnymi kolorami, logotypem firmy, tłem, animacją i dźwiękiem. Ponieważ mapowanie projekcji opiera się na technologii komputerowej, warto jest postawić na specjalistów z najnowszym oprogramowaniem i dużym doświadczeniem. Mapowanie daje twórcom projektu ogromne pole do popisu. Uczestniczenie w takim wydarzeniu to naprawdę czarujące i niezwykłe doświadczenie, które w znacznym stopniu wspiera działania marketingowe marki.
Projekcja 3D jest o wiele bardziej interaktywna i pomysłowa od mapowania 2D – chociaż obie technologie pozwalają zanurzyć publiczność w niesamowitym doświadczeniu oddziałującym na zmysły i uczynić go bardziej niezapomnianym. Kreatywnie oświetlona może być dowolna przestrzeń – podłoga, elewacja budynku, scena na koncercie lub innym evencie, ludzie, samochody, ulice – dosłownie każda możliwa przestrzeń. W tym wypadku określenie „Sky is the limit” jest jak najbardziej na miejscu. Warto mieć jednak na względzie fakt, że im większa powierzchnia ma zostać oświetlona, tym więcej projektorów będzie potrzebnych. Specjaliści dobiorą właściwe rozwiązanie dyktowane indywidualnymi możliwościami przestrzeni.
Co należy zaplanować przed eventem z efektami 3D mapping?
Planując event z efektami 3D mappingu należy przede wszystkim odpowiednio rozplanować budżet. Jeśli jest on ograniczony, warto skontaktować się z wykonawcą, zanim zacznie planować się ideę projekcji. Dzięki poznaniu dokładnych potrzeb i środków finansowych, specjalista będzie w stanie fachowo doradzić, jaki jest zakres możliwości pod względem rodzajów i skali projekcji, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie najlepszego zwrotu z każdej zainwestowanej złotówki.
Co jeszcze jest istotne?
Przestrzeń
Im większa przestrzeń, tym więcej projektorów będzie potrzebnych i tym większy będzie koszt mapowania 3D. Warto skupić się na centralnych punktach wybranego miejsca – tych, które przyciągają wzrok. Dobrze jest wziąć pod uwagę rozmieszczenie gości – projekcja musi być dla nich widoczna! Najpopularniejszymi strategicznymi lokalizacjami dla projekcji, są wejście do obiektu, stoły bufetowe, scena (jeśli jest) i wejścia do łazienki. Oczywiście wszystko zależy od przeznaczenia, rodzaju imprezy i wielkości dysponowanej powierzchni.
Czas i miejsce
Oczywiście im więcej czasu pozostało do wydarzenia, tym lepiej. Warto jednak odpowiednio wcześniej skontaktować się z usługodawcą i omówić wszystkie szczegóły współpracy. Kreatywne zastosowania projekcji, które są niewielkie i dość proste w wykonaniu, powinny być omówione co najmniej miesiąc przed datą wydarzania. Realizacja większych projektów będzie wymagała więcej czasu. Projekcja 3D to nowoczesne, multimedialne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Korzystają z niego nie tylko duże firmy, ale również państwowe instytucje i świat show biznesu. Ciekawa grafika i niebanalny projekt to klucz do sukcesu i bycia zapamiętanym. Światło, dźwięk i barwy działają na praktycznie wszystkie zmysły. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest oszczędność miejsca i przygotowań, a nawet brak wymogów estetycznych w jego zakresie. Nawet najbrzydsza magazynowa ściana dzięki odpowiednio zaprojektowanie projekcji zyska inny wymiar i nowy wygląd. W zależności od posiadanego budżetu, można zaplanować własną projekcję, „szytą na miarę” możliwości przestrzennych i finansowych. Najważniejsze to trafić na profesjonalistów, którzy sprawią, że nawet najmniejsze wydarzenie wywoła spektakularny efekt – a o to zazwyczaj chodzi!